Spomen park Vraca u Sarajevu je historijsko-memorijalni kompleks i simbol sjećanja na poginule sugrađane. Nalazi se na obroncima Trebevića, na jugu grada Sarajeva, na prostoru gdje je austro-ugarska 1898. godine izgradila vojnu tvrđavu. Fortifikacijski objekat na Vracama građen je kao “blokhauz” - kamena utvrda, kakve se grade duž komunikacija i saobraćajnica.
Objekat tvrđave Vraca u Drugom svjetskom ratu je pretvoren u službeno stratište i gubilište, gdje su ubijani građani Sarajeva. Budući da su Vraca postala sinonim otpora i borbe građana Sarajeva protiv fašizma, ova kamena utvrda je obnovljena 1981. god. i pretvorena u historijsko-memorijalni kompleks.
Spomen-park Vraca 2005. godine proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Godine 1981. na spomenik su upisana imena 9091 Sarajlije koji su stradali kao žrtve fašističkog terora na brojnim stratištima i koncentracionim logorima samo zbog svog porijekla odnosno vjerske ili nacionalne pripadnosti.
Umijećem projektanta Vladimira Dobrovića, skulptora Alije Kučukalića i pejzažiste Aleksandra Maltarića, postignuta je odgovarajuća harmonija kompozicije biljnih vrsta, žive vode i kamena, koja ima visoke estetske, dekorativne, pejzažne i ambijentalne vrijednosti.
U toku posljednjeg rata Spomen park Vraca je pretrpio teška oštećenja.
Sredinom 2009. godine u Kantonalnom zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo završen je Projekat sanacije i restauracije Spomen-parka Vraca, radovi predviđeni ovim projektom su realizirani u periodu septembar-oktobar 2010. godine.
Ipak, zbog nebrige vlasti, devastacija je nastavljena, a novi radovi najavljivani su na proljeće 2013. godine, što se, nažalost, nije dogodilo.
[caption id="attachment_13917" align="alignnone" width="800"] Foto: S.C. / Sarajevski.ba[/caption]
Danas, ovaj jedinstveni svjedok i simbol stradanja građana Sarajeva u Drugom svjetskom ratu, "krase" ruševni elementi, zaraslo rastinje, grafiti na zidovima, ali i druga značajna oštećenja
Tako je krajem oktobra oborena oskvrnavljen spomenik narodne herojine Radojke Lakić. Bronzani spomenik dvadesetpetogodišnje djevojke koju su strijeljale ustaše, dugo je stajao na improviziranom postolju od cigli. Uhapšen je jedan od počinitelja ovog djela koji je želio isjeći bronzanu statuu i, najvjerovatnije je prodati na nekom od otpada.
Vlast se sjeti ovog Spomenika svakog šestog aprila, odnesu cvijeće, odaju počast žrtvama i onda mu okrenu leđa. I tako iz godine u godinu...