Prisjetimo se svih golova koji su nas odveli na Mundijal (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je historijski uspjeh plasmanom na Svjetsko prvenstvo koje se naredne godine igra u Brazilu.  Žrijeb nam je napokon bio naklonjen, a 30. jula 2011. godine izvukli smo Grčku, Slovačku, Litvaniju, Latviju i Lihtenštajn.

Protiv ovih posljednjih smo u Vaduzu, 7. septembra 2012. godine, počeli kvalifikacije i slavili najveću pobjedu u historiji reprezentacije 8:1. Mreže su tresla samo tri igrača i to Misimović (26′, 31′), Ibišević (33′, 39′, 82′) i Džeko (46′, 64′, 80′).

Četiri dana kasnije na stadion Bilino Polje u Zenici gostovali su Latvijci, a stadion su napustili s četiri gola u mreži (4:1). Golove za naš državni tim postigli su: Misimović (12′ i 54′), Pjanić (44′) i Džeko (92′).

Treću utakmicu kvalifikacija igrali smo protiv Grčke 12. oktobra u Atini. Rezultat je bio 0:0.

Posljednju kvalifikacionu utakmicu u 2012. godini igrali smo protiv Litvanije u Zenici i slavili 3:0. Mrežu Litvanca zatresli su Ibišević (29′). Džeko (35′) Pjanić (41′). Zmajevi su tako godinu završili bez poraza i na pvom mjestu u grupi, što je nagovještavalo da bi izabranici Safeta Sušića mogli prvi put u historiji izboriti učešće na Svjetskom prvenstvu.

Sjajno smo otvorili kvalifikacije u 2013. godini. Savladali smo Grke, 22. marta, na svom terenu s čak 3:1. Džeko je dva puta bio strijelac (29′ i 53′), a Ibišević jednom (36′).

Latvijce smo pregazili 7. juna 2013. godine u Rigi s čak 5:0. Interesantno, svi golovi postignuti su u drugom poluvremenu. U listu strijelaca upisalo se čak pet igrala: Lulić (48′), Ibišević (53′), Medunjanin (63′), Pjanić (80′), Džeko (82′).

Prvi i jedini poraz u kvalifikacijama reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je 6. septembra, u Zenici od Slovačke, koja je u tom trenutku imala teoretske šanse da izbori plasman na Svjetsko prvenstvo. Pečovský je postigao pogodak koji je zakomplikovao situaciju u grupi.

Ipak, samo četiri dana kasnije, u Žilini, Zmajevi su slavili pobjedu nakon preokreta 1:2. Poveli su Slovaci golom Hamšika u 43. minuti, a golovima Bičakčića (70.) i Hajrovića (78.).

Lihtenštajn je 11. oktobra, u pretposljednjem kolu, gostovao u Zenici, a Bilino Polje su napustili s četiri gola u mreži (4:1.). Dva gola za naš tim postigao je Džeko (27′ i 39′), a po jedan Misimović (34′) i Ibišević (38′).

Na kraju nam je trebala pobjeda protiv Litvanije kako bi izborili direktan plasman u Brazil, a pogodak zlata vrijedan postigao je Ibišević u 68. minuti.