Na današnji dan: Asim Ferhatović – Hase odigrao svoj posljednji meč

Iako je dobro poznato da čuvena istoimena pjesma kultnog sarajevskog benda, Zabranjenog pušenja, predstavlja metaforu, te da govori o drugoj osobi, mnogi su ipak opšte prihvatili činjenicu da se Asim Ferhatović Hase od bordo dresa s brojem 9, oprostio upravo te majske nedjelje protiv Osijeka. Ali ipak nije baš tako bilo.

Asim Ferhatović Hase je svoj posljednji susret u dresu Sarajeva odigrao upravo na današnji dan prije punih 45 godina. Naime, Sarajevo je u okviru osmog kola Prve savezne lige gostovalo na Kantridi, gdje je kao lider Prvenstva, s bodom više od drugoplasirane Vojvodine, bilo gost Rijeke.

Bordo tim je utakmicu započeo u sljedećem sastavu: Sirćo, Fazlagić, Bajić, Jesenković, Biogradlić, Muzurović, Prodanović, Musemić, Ferhatović, Prljača, Antić.

Sarajevo je tako već od prvog minuta krenulo s jednim ciljem, da ostvari pobjedu, a već u 3. minuti bilo je 0:1. Ferhatović je sjajno proigrao Fazlagića, koji loptu sustiže kod korner linije, te je oštrim centaršutem ubacuje u šesnaesterac golmana Jantoljaka, gdje pronalazi Vahidina Musemića koji visoko skače i glavom pogađa za vodstvo Sarajeva i veliko slavlje igrača bordo tima.

Ipak, samo malo kasnije desio se momenat koji je odlučio o kraju jedne blistave karijere. Igrao se 15. minut susreta, kada je jedan domaći igrač oštro startovao na Haseta, koji je zbog povrede morao napustiti teren. Zamijenio ga je Sreten Šiljkut, a Sarajevo je i nakon Hasetovog izlaska nastavilo sa sjajnom igrom. Do kraja susreta mrežu Rijeke su pogodili Musemić, Prljača, te upravo Šiljkut, za konačnih: Rijeka – Sarajevo 0:4.

Asim Ferhatovic Hase

Nekoliko dana nakon utakmice, povreda nije izgledala tako ozbiljno, a trener Brozović je najavljivao da će Haseta odmarati u sljedećem duelu s Veležom, kako bi bio spreman za gostovanje Crvene Zvezde na Koševu, sedam dana kasnije. Ali Hasetova povreda je bila previše ozbiljna da bi nastupio u jednoj od te dvije utakmice. Nekoliko puta se vraćao treninzima, kako bi se pokušao spremiti i vratiti na teren, no bol u koljenu je svaki put bila jednostavno prejaka.

Iz Uprave kluba su za Haseta pripremali i oproštajnu utakmicu, u posljednjem kolu te sezone, kada je na Koševu gostovao zenički Čelik, u utakmici koja je odlučivala o novom prvaku Jugoslavije, no zbog povrede Hase nije mogao ući čak niti posljednjih pet minuta, tako da zvanični oproštaj od bordo dresa ovom velikanu nikad nije upriličen, a u historiji je ostalo zapisano da je Asim Ferhatović svoj posljednji nastup za Sarajevo, upisao u nedjelju 16. oktobra 1966. godine na Kantridi.